Disponibilitate: nedisponibila
Disponibilitate: nedisponibila
Preț: 25,40 LEI
ISBN: 9789736695339
Autor(i): Gheorghe Schwartz
Editura: Curtea Veche
Colecția: Un roman
Anul apariției: 2008
Nr. pagini: 480 pagini
Categorii: Beletristică și critică
Un detectiv al textului medieval, un veritabil Hercule Poirot al cercetării vechilor documente, Scribul, de fapt un alter ego al autorului, reuşeşte să aducă în faţa subjugatului cititor, printre altele, istoria şi aventurile OMULUI FĂRĂ CHIP şi ale lui MAGISTER AMORI.
Mixând încântător litera manuscrisului cu speculaţia subtilă, Gheorghe Schwartz reuşeşte în Culoarul templier, prin construcţia şi anvergura proiectului, o scriere singulară în literatura română.
In siajul izvoarelor unei misteri-oase perioade a Evului Mediu, cea legată de Ordinul templierilor (în urma celei mai celebre acţiuni poliţieneşti din istorie, în noaptea de 12 spre 13 octombrie 1307 au fost arestaţi mii şi mii de templieri, judecaţi şi arşi pe rug, în tentativa regelui Franţei, Filip cel Frumos, de a pune mâna pe fabuloasa comoară a călugărilor-ostaşi, comoară care nici până în ziua de astăzi n-a fost găsită), Gheorghe Schwartz continuă în noul volum, Culoarul templier, seria extraordinarelor biografii din ciclul CEI O SUTĂ.
Comandă online cartea "Cei o suta. Culoarul templier" la 25,40 lei isbn 9789736695339 scrisă de Gheorghe Schwartz, tiparită la editura Curtea Veche face parte din colecția Un roman. cu plata ramburs sau online cu cardul. Momentan titlul "Cei o suta. Culoarul templier" nu este disponibil însa vă puteți înscrie pentru a fi notificat în momenul reaprovizionarii.
LIMBAJUL INDIVIDULUI OM, LIBER SI SANATOS - in spiritul psihologiei transversale
Emia
Gheorghe Schwartz
312 pagini
An: 2005