Disponibilitate: nedisponibila
Disponibilitate: nedisponibila
Preț: 10,50 LEI
ISBN: 978-973-571-943-2
Autor(i): Mircea Martin
Editura: ALL
Anul apariției: 2010
Nr. pagini: 258 pagini
Categorii: Beletristică și critică, Critica literara, Estetica, Filosofie
Dictiunea ideilor si nu retorica lor pentru ca dictiunea implica organicitatea si, daca termenul nu e, cumva, prezumtios, trairea: cum cad in noi anumite idei, cum le raspicam mai departe si cum le construim nu ca pe un obiect departat si strain, dar ca pe o ipostaza existentiala proprie, ca pe o posibilitate a noastra de a fi.
Pentru mine, a alege – fie si un cuvant – inseamna deja a te alege si a avea stil inseamna a putea reuni gandirea, scrisul si viata personala intr-o figura omogena. Nu cred, asadar, numai in vocatia teoretica a formei, precum Valéry, dar si in forta ei de iradiere ontologica. Estetica scrisului poarta in sine o etica.
Comandă online cartea "Dictiunea ideilor" la 10,50 lei isbn 978-973-571-943-2 scrisă de Mircea Martin, tiparită la editura ALL în anul 2010. cu plata ramburs sau online cu cardul. Momentan titlul "Dictiunea ideilor" nu este disponibil însa vă puteți înscrie pentru a fi notificat în momenul reaprovizionarii.
Hermeneutica literara romaneasca (Ghidirmic)
Scrisul Romanesc
Ovidiu Ghidirmic
235 pagini
An: 1994
Early Victorian Nonfiction Prose-Writers - A Commented Anthology
Sitech
Victor Olaru
288 pagini
An: 2016
Perceptia tactilo-chinestezica a spatiului arhitectural
Paideia
Alexandra Visan
134 pagini
An: 2018
Creativitate poietica in formarea arhitectului si designerului
Paideia
Simina Anamaria Lorincz
130 pagini
An: 2021
Antologii Estetice - Teoria spatiului-timp in arte si literatura
Fundatiei Romania de Maine
Serban Andronescu
340 pagini
An: 1998