
Disponibilitate: nedisponibila
Preț: 63,30 LEI
ISBN: 978-973-675-853-9
Autor(i): Ioan Bulei
Editura: Litera
Anul apariției: 2011
Nr. pagini: 320 pagini
Categorii: Istoria romanilor, Istorie
Există în spaţiul românesc, în secolul XIX, o „puternică dorinţă de Europa”. Dorinţă care se prelungeşte şi în veacul următor şi în veacul nostru. Ea nu era încă o înţelegere a spiritului european, ci o privire admirativă faţă de Occident şi o vie intenţie de imitaţie a acestuia: „Să facem şi noi ca ei”. Modernitatea a fost înţeleasă ca fiind vest-europeană, ceea ce era normal, şi ca fiind în primul rând o mulţime de forme, ceea ce era insuficient. Românilor nu le lipseau doar casele frumoase pe care le admirau în Occident, le lipsea spiritul european, respectiv occidental. Pentru Emil Cioran, identitatea românească era o identitate second-hand, iar România, o ţară unde minorul era modul existenţei, şi diminutivul – divini- tatea. „A fi român înseamnă a fi o fiinţă cu multă apă în sânge.” Aprecieri dure. Dar nu erau decât dorinţe de a transforma o identitate de periferie într-una de centru. De fapt, de a apropia periferia de centru. O construcţie intelectuală, aceea a lui Eliade şi Cioran, care nu poate fi contrazisă decât printr-o altă construcţie intelectuală, care şi ea poate fi la rându-i demantelată. Eficient, ea poate fi contrazisă doar cu argumente luate din practica realitatea imediată.
În volumul acesta curge viaţă modernă reală a societăţii româneşti. Dacă nu e prea rapidă această curgere, nu e prea bogat şuvoiul ce vuieşte prin trecătorile vechii societăţi române, în orice caz, nu se pot contesta încercările de
a grăbi mersul istoriei noastre economice, culturale, sociale.
Ion Bulei
Comandă online Romanii in secolele XIX-XX la 63,30 lei isbn 978-973-675-853-9 scrisă de Ioan Bulei, tiparită la editura Litera în anul 2011. cu plata ramburs sau online cu cardul. Momentan titlul Romanii in secolele XIX-XX nu este disponibil însa vă puteți înscrie pentru a fi notificat în momenul reaprovizionarii.
From ancient Dacia to modern Romania
Stiintifica si Enciclopedica
Mircea Musat, Ion Ardeleanu
806 pagini
An: 1985
De la Burebista la Decebal, Editie 1976
Politica
Dumitru Berciu
83 pagini
An: 1976
De originibus populorum Transylvaniae / Despre originile popoarelor din Transilvania (2 volume)
Enciclopedica
Ion Budai Deleanu
892 pagini
An: 1991
Cand va izbandi Romania? Volumul al II-lea
Bucuresti
Razvan Voicu
197 pagini
An: 2006
Cand va izbandi Romania? Volumul I
Bucuresti
Razvan Voicu
324 pagini
An: 2005
From ancient Dacia to modern Romania
Stiintifica si Enciclopedica
Mircea Musat, Ion Ardeleanu
806 pagini
An: 1985
Inceputurile muzicii culte romanesti
Tineretului
Doru Popovici
206 pagini
An: 1967
Istorie - Manual pentru clasa a X-a (Pandea...)
Teora
Ioan Scurtu, Vladimir Zodian, Sergiu Iosipescu, Anca Pandea
176 pagini
An: 1999
De la Burebista la Decebal, Editie 1976
Politica
Dumitru Berciu
83 pagini
An: 1976
De originibus populorum Transylvaniae / Despre originile popoarelor din Transilvania (2 volume)
Enciclopedica
Ion Budai Deleanu
892 pagini
An: 1991