
ISBN: 9786066008884
Autor(i): Rudyard Kipling
Editura: Litera
Colecția: Nobel
Anul apariției: 2012
Nr. pagini: 288 pagini
Tip copertă: tare
Stare: de anticariat (foarte buna)
Categorii: Literatura universala, Beletristică și critică
Kipling a dobândit faimă şi succes încă de foarte tânăr, dar a continuat să se perfecţioneze mereu de atunci. Unii dintre biografii săi decelează trei direcţii ale scrisului său. Nota satirică este prezentă în primele sale volume de povestiri, cu amuzantele lor comentarii ale unei ireverenţe unice în felul ei, ca şi în mult discutatul roman Se lasă noaptea. Cea de-a doua direcţie a operei lui Kipling este cea a compasiunii şi a bunătăţii omeneşti, iar cea de-a treia este cea morală. Dacă o asemenea clasificare estesau nu de o anumită valoare în aprecierea operei, fiind, cum se întâmplă în asemenea cazuri, aplicabilă doar parţial întregii producţii literare a autorului, un lucru este cert: Kipling a scris şi a cântat cu toată încrederea, cu simţ al datoriei şi cu dragoste pentru ţara sa. Kipling ne-a dăruit descrieri în culori vii ale multor ţări. Dar suprafaţa picturală a lucrurilor nu este lucrul cel mai important în opera lui. El a avut totdeauna şi peste tot un mare ideal înaintea ochilor lui: “Gata, da, gata, la chemarea datoriei” şi apoi când va veni vremea, “Să mergi la Dumnezeu ca un soldat”… “Acordându-i Premiul Nobel pentru Literatură în acest an lui Rudyard Kipling, Academia Suedeză doreşte să ofere un omagiu literaturii Angliei, atât de bogată în nume glorioase, şi celui mai de seamă geniu în arta naraţiunii pe care această ţară l-a dat în vremurile noastre.” (C.D. af Wirsén, Secretar Permanent al Academiei Suedeze, în Discursul de acordare a premiului, Stockholm, 1907)
“Viaţa lui Dick şi fatala sa călătorie finală sunt o metaforă pentru dispariţia curtoaziei bărbatului secolului al XIX-lea în faţa femeii noi, ceea ce face ca povestea să fie mai bogată şi mai interesantă decât au văzut-o mulţi dintre contemporani.” (The Guardian)
“Intors din infernul scăldat într-o lumină sublimă a Sudanului, pictorul Dick Heldar reîntâlneşte în ceţurile Londrei femeia pe care în copilărie jurase că o va iubi toată viaţa. Melodramă? Poate. Dar totul este adevărat, «bazat pe o întâmplare reală» – cum ar promova Hollywoodul povestea dacă s-ar hotărî să o refilmeze. Kipling împleteşte printre firele acestui roman o istorie personală secretă.” (Mihai Iovănel)
Comandă online Se lasa noaptea - Colectia Nobel, volumul 7 la 15,90 lei isbn 9786066008884 scrisă de Rudyard Kipling, tiparită la editura Litera face parte din colecția Nobel. Livrare din stoc cu plata ramburs sau online cu cardul.
Capitani curajosi
Literatorul
Rudyard Kipling
168 pagini
An: 1992
Cartea Junglei
Pentru Literatura
Rudyard Kipling
276 pagini
An: 1969
Domnia-sa preacinstitul elefant - Nuvele
Univers
Rudyard Kipling
452 pagini
An: 1978
Stalky si compania
Univers
Rudyard Kipling
440 pagini
An: 1977
Floarea intunecata - Colectia Nobel, volumul 5
Litera
John Galsworthy
9786066008341
320 pagini
An: 2012
Vagauna
Adevarul
Serghei Esenin
142 pagini
An: 1992
Insula misterioasa (Editie 1953)
Tineretului
Jules Verne
643 pagini
An: 1953
Bouvard et Pecuchet
Rocher
Gustave Flaubert
351 pagini
An: 1996
Destin
Kalende
Nikolai V. Gogol, Anton Pavlovici Cehov, Lev Nicolaevici Tolstoi
218 pagini
An: 1993
Oeuvres choisies
Hatier
Voltaire
1014 pagini
An: 1928
Rocambole 36. Dramele Parisului. Mizeriile Londrei, Volumul al III-lea
Logos
Ponson du Terrail
174 pagini
An: 1993
Intr-o duminca de august
Echinox
Eugen Balaban
141 pagini
An: 1991
Vagauna
Adevarul
Serghei Esenin
142 pagini
An: 1992
Rocambole 8 Intrigile lui Rocambole, I
Logos
Ponson du Terrail
174 pagini
An: 1992
Rocambole 3 Dramele Parisului. Mostenirea misterioasa 3
Logos
Ponson du Terrail
174 pagini
An: 1992