Disponibilitate: nedisponibila
Preț: 52,90 LEI
ISBN: 9786068401300
Autor(i): C. D. Zeletin
Editura: Spandugino
Colecția: Distinguo
Anul apariției: 2013
Nr. pagini: 976 pagini
Tip copertă: tare
Categorii: Eseuri, Beletristică și critică
Volumul 3 al Scrierilor lui C.D. Zeletin este alcătuit din două cărți, amândouă cu texte ale unui gen aparte, eseul-evocare, și anume Distinguo, Editura Vitruviu, 2008 și Rămânerea trecerii, Editura Spandugino, 2011.
Sunt tablete supuse unei grile care ține seama de adâncimea observației, măiestria artistică, de lapidaritatea și frumusețea limbii. Ambele se termină cu un mănunchi de interviuri.
„ Medic de mare prestanță, profesor universitar și cercetător, domnia sa este și scriitor dotat, dintr-o rasă, hélas, pe cale de dispariție. E un herald defazat al tradiției, un conservator cu toate riscurile pe care le incumbă o atare postură ce poate da contemporanilor impacientați senzația de excentricitate ori de-a dreptul de inutilitate (...).
Prin portretele domniei sale de o densă substanță, neconstrângătoare însă prin afirmație casante ori prin tușe pamfletare, ci mai totdeauna cumpătate, în duhul clasicității ce-l distinge, C. D. Zeletin își probează iarăși magnanimitatea.”
Italienista și scriitoarea Smaranda Bratu Elian, scria la apariția volumului Rămânerea trecerii că aerul propriu al tuturor textelor din volum „vine în bună măsură de la faptul că nu le lipsește un sâmbure autobiografic sau, mai corect spus, un miez trăit, de unde se deapănă o meditație care capătă îndată consistență și rost. Meditația e legată de oameni (...), de locuri, de limbaj și de arta cuvântului. Și toate sunt scrise într-o limbă extraordinară: bogată, imaginifică, unduioasă, cu un ușor parfum arhaizant, uneori apoftegmatică – limbă care nu constituie doar un model de scriere, ci și un model de relație cu limbajul. Lectura acestei cărți este o desfătare.”
- p. 24, 23 decembrie 2011Comandă online Scrieri, volumul 3 la 52,90 lei isbn 9786068401300 scrisă de C. D. Zeletin, tiparită la editura Spandugino face parte din colecția Distinguo. cu plata ramburs sau online cu cardul. Momentan titlul Scrieri, volumul 3 nu este disponibil însa vă puteți înscrie pentru a fi notificat în momenul reaprovizionarii.
Scrisori urmate de Viata lui Michelagnolo de Ascanio Condivi, Volumul I
Meridiane
Michelangelo Buonarroti
408 pagini
An: 1979
Sonetul italian in Evul Mediu si renastere, Volumul I
Minerva
259 pagini
An: 1970
Sonetul italian in Evul Mediu si Renastere, Volumul al II-lea
Minerva
303 pagini
An: 1970
Lirica franceza moderna
Albatros
303 pagini
An: 1981
Viața lui Michelangelo
Paideia
Romain Rolland, C. D. Zeletin
9786067489101
210 pagini
An: 2024
Rugati-va sa nu va creasca aripi
Albatros
Octavian Paler
320 pagini
An: 1995
Liberte? Entretiens avec Michel Combes
Criterion Publishing
Doina Cornea
272 pagini
An: 1990
Valori franceze, Volumul al II-lea
Editura pentru Literatura Universala
Valentin Lipatti
200 pagini
An: 1967
Discursuri si parti
Aius
Horia Dulvac
211 pagini
An: 2005
Note si contranote
Humanitas
Eugene Ionesco
282 pagini
An: 1992
La sud de Paradis
Miron
Jude Deveraux
442 pagini
Salveaza-ma (Trilogia Beresford, 3)
Lider
Arlette Geneve
288 pagini
An: 2015
L Homme Qui Rit
Moskva
Victor Hugo
122 pagini
An: 1964
Notre-Dame de Paris 1482 (Editie 1959, Recopertata)
Garnier
Victor Hugo
595 pagini
An: 1959
Choix de Fables de La Fontaine (Editie 1896)
Librairie Armand Colin
A. Gazier
126 pagini
An: 1896