Disponibilitate: nedisponibila
Preț: 114,20 LEI
Autor(i): Lucian Buligescu
Editura: Teora
Anul apariției: 2003
Nr. pagini: 992 pagini
Categorii: Medicină - Sănătate
Prezenta carte a fost concepută şi realizată în sprijinul candidaţilor la rezidenţiat în scopul însuşirii noţiunilor de medicină internă necesare promovării concursului şi desfăşurării programului de pregătire din cadrul rezidenţiatului. Acesta este motivul pentru care tabla de materii a cărţii corespunde programei analitice a rezidenţiatului.
Noţiunile din această carte sunt indispensabile pentru pregătirea rezidenţilor în orice specialitate, dar mai ales în specialităţile medicale. Rezidenţiatul în cardiologie, gastroenterologie, nefrologie, reumatologie, hematologie, diabet şi boli de nutriţie trebuie să înceapă cu un stagiu de medicină internă de 1-3 ani. Acest stagiu trebuie efectuat în clinici de prestigiu, cu o cazuistică reprezentativă, bine explorată şi corect supravegheată, pentru ca în acest interval scurt rezidenţii să se confrunte cu patologia cea mai importantă de medicină internă.
Cartea este structurată pe 8 capitole (aparat respirator, cardiologie, nefrologie, boli digestive, boli hepatobiliare, hematologie, reumatologie, boli metabolice), care abordează întreaga patologie internă (92 entităţi nosologice).
Comandă online cartea "Medicina interna pentru rezidentiat" la 114,20 lei scrisă de Lucian Buligescu, tiparită la editura Teora în anul 2003 cu un număr de 992 pagini. cu plata ramburs sau online cu cardul. Momentan titlul "Medicina interna pentru rezidentiat" nu este disponibil însa vă puteți înscrie pentru a fi notificat în momenul reaprovizionarii.
Hepatitele cronice
Medicala
Lucian Buligescu
354 pagini
An: 1976
Bolile ficatului, cailor biliare si pancreasului - Volumul I
Medicala
Lucian Buligescu
870 pagini
An: 1981
Explorarea clinica, de laborator si radiologica a tubului digestiv
Medicala
Lucian Buligescu, Constantin Butnaru
255 pagini
An: 1960
Aspecte biomedicale ale ionizarii aerului
Sitech
Liviu-Mircea Enache
212 pagini
An: 2017
A XXVI-a Reuniune Nationala de Istoria Farmaciei - Lucrari in Extensio (Drobeta-Turnu Severin 2017)
Sitech
Societatea Romana de Istoria Farmaciei
351 pagini
An: 2017
Anatomia Omului - Viscere (Iagnov, Repciuc, Russu)
Medicala
S. Iagnov, E. Repciuc
416 pagini
An: 1958
Leacuri de sanatate, Volumele I-V (A-Z)
Revista Formula AS
Carmen Murgasanu
600 pagini
An: 2012
Semiologie neurologica
Contact Internaţional
Gheorghe Pendefunda
271 pagini
An: 1992