
Autor(i): Gregorio Maranon
Editura: Meridiane
Colecția: Biblioteca de Arta
Anul apariției: 1977
Nr. pagini: 180 pagini
Stare: de anticariat (foarte buna)
Categorii: Arte plastice, Artă și Fotografie
El Greco și Toledo de Gregorio Marañón: O incursiune intimă în sufletul unui geniu
„El Greco și Toledo” de Gregorio Marañón, publicată la Editura Meridiane, nu este doar o biografie a artistului cretan, ci o investigație profundă a relației simbiotice dintre om, artist și mediul său. Marañón, un intelectual spaniol de marcă, medic, istoric și scriitor, abordează figura lui El Greco cu o sensibilitate rară, îmbinând analiza psihologică fină cu o înțelegere a contextului istoric și artistic al epocii.
Cartea nu se limitează la o enumerare cronologică a evenimentelor din viața lui El Greco. în schimb, Marañón construiește un portret complex și nuanțat al artistului, explorând trăsăturile sale de personalitate, obsesiile, viziunile și modul în care acestea s-au reflectat în opera sa. Toledo, cu atmosfera sa mistică, arhitectura sa grandioasă și amestecul de culturi, devine un personaj în sine, un catalizator pentru creativitatea lui El Greco.
Marañón analizează cu acuratețe impactul profund pe care Toledo l-a avut asupra stilului distinctiv al lui El Greco. Orașul, cu cerul său dramatic, cu peisajele sale abrupte și cu spiritul său ascetic, a modelat viziunea artistică a pictorului, contribuind la crearea acelei lumi transcendente, plină de figuri alungite și culori intense, care îi definesc opera.
Stilul de scriere al lui Marañón este elegant și accesibil, captivant cititorul și invitându-l să pătrundă în intimitatea gândurilor și emoțiilor lui El Greco. Autorul nu se limitează la descrierea tablourilor, ci explorează simbolismul lor, analizează compoziția, cromatica și modul în care artistul a reușit să transpună în pictură stările sufletești și viziunile sale mistice.
„El Greco și Toledo” nu este doar o carte despre un pictor și un oraș, ci o meditație asupra artei, credinței și condiției umane. Este o lectură esențială pentru oricine dorește să înțeleagă mai profund opera lui El Greco, dar și pentru cei interesați de istoria Spaniei, de arta Renașterii și de modul în care mediul cultural și social poate influența creativitatea unui artist. Prin ochii lui Marañón, El Greco devine mai mult decât un nume în istoria artei: devine un om cu pasiuni, frământări și un talent excepțional, care a reușit să creeze o lume artistică unică și inconfundabilă.
Procesul de plamadire a geniului lui El GrecoComandă online El Greco si Toledo la 15,90 lei scrisă de Gregorio Maranon, tiparită la editura Meridiane face parte din colecția Biblioteca de Arta în anul 1977. Livrare din stoc cu plata ramburs sau online cu cardul.
Scrieri despre arta, Volumul al III-lea - Orasul lui Amfion si orasul lui Prometeu
Meridiane
Rosario Assunto
290 pagini
An: 1988
Suzanne Valadon
Meridiane
Dumitru Dancu
155 pagini
An: 1974
Liniile mainii
Meridiane
Gaetan Picon
212 pagini
An: 1974
Viata pasionata a lui Adriaen Brouwer
Meridiane
Felix Timmermans
142 pagini
An: 1972
Pieter Bruegel Nazdravanul, Volumele I si II
Meridiane
Gerhard W. Menzel
530 pagini
An: 1974
Sorin Ionescu
Meridiane
Radu Ionescu
40 pagini
An: 1980
Manet (Par Robert Rey, 1938)
Hyperion
Robert Rey
167 pagini
An: 1938
Viata pasionata a lui Bruegel
Meridiane
Felix Timmermans
218 pagini
An: 1970
Istoria impresionismului, Volumul I
Meridiane
John Rewald
250 pagini
An: 1974
Rembrandt - viata si opera, Volumul I
Meridiane
Jakob Rosenberg
130 pagini
An: 1976
Sorin Ionescu
Meridiane
Radu Ionescu
40 pagini
An: 1980
Guida Illustrata Dei Grandi Personaggi Della Bibbia
Gremese
Corinne Bonnet, Paolo Xella
160 pagini
An: 1995
Istoria Artei, II - Arta Renasterii si a Epocii Moderne (Alpatov)
Meridiane
Mihail V. Alpatov
482 pagini
An: 1965
Despre muzica si muzicieni
Muzicala
I. I. Sollertinski
348 pagini
An: 1963
Scrieri despre arta (G. Oprescu)
Meridiane
G. Oprescu
263 pagini
An: 1966