Disponibilitate: nedisponibila
Preț: 40,30 LEI
ISBN: 973-87797-0-7
Autor(i): Serge Lebovici
Editura: Fundatia Generatia
Anul apariției: 2006
Nr. pagini: 331 pagini
Categorii: Psihanaliza, Psihologia copilului, Psihologie
Conceput înainte de toate ca un instrument de transmitere a unei cunoaşteri şi de reflecţie pornind de la vizionarea practicii unui pedopsihiatru de excepţie, Profesorul Serge Lebovici, acesta ne invită în cabinetul său pentru a-l urmări în cadrul câtorva dintre consultaţiile psihoterapeutice pe care le-a condus şi înregistrat mai bine de 35 de ani la Bobigny, discutându-le împreună cu alte personalităţi din domeniul psihanalizei şi psihiatriei copilului cum sunt Michel Soulé, Bertrand Cramer, Bernard Golse, Jean-Paul Visier, Marie-Rose Moro etc.
Acest pachet multimedia stă sub semnul transmiterii (inter- şi transgeneraţionale, dacă ne gândim la atât la interlocutorii lui Serge Lebovici din cadrul acestor înregistrări ca şi la noi, cei care avem acum posibilitatea de a-l vedea şi asculta) şi al legăturii.
Este relevant ce ne transmite însuşi Serge Lebovici despre clinica şi practica sa: "Reacţia mea nu constă în prea multe lucruri, îi spun doar: « Eşti un bebeluş frumos », mângâindu-i capul. Şi mă retrag atunci când mama lui adoptă poziţia de mamă. Este empatia mea, atitudinea mea faţă de mamă şi bebeluş, care a permis ca bebeluşul să acţioneze asupra mamei, care m-a făcut să acţionez asupra ei şi care a făcut ca mama să mă facă să acţionez. Nu am putut face asta decât când a existat un acord între ei doi pentru a-mi oferi un rol. Empatia este o senzaţie profundă care m-a făcut să acţionez ca substitut al tatălui. Trebuia apoi să-l consolez pe tată că nu este tată, ceea ce n-am făcut suficient, fără îndoială; dar, în orice caz, am făcut ca mama şi copilul să se împace. Protejez relaţia dintre mamă şi bebeluş creând şi susţinând o relaţie eficace între ei în momentul în care mama simte că sunt pentru ea ca o mamă. Desigur, acest gest presupunea o întreagă perspectivă de transmitere intergeneraţională."
Comandă online Arborele vietii. Elemente de psihopatologia bebelusului la 40,30 lei isbn 973-87797-0-7 scrisă de Serge Lebovici, tiparită la editura Fundatia Generatia în anul 2006. cu plata ramburs sau online cu cardul. Momentan titlul Arborele vietii. Elemente de psihopatologia bebelusului nu este disponibil însa vă puteți înscrie pentru a fi notificat în momenul reaprovizionarii.
Vina de a fi femeie
Mediarex
Sigmund Freud
214 pagini
Fundamentele tehnicii psihanalitice
Fundatia Generatia
R. Horacio Etchegoyen
9789731998114
718 pagini
An: 2012
Psihologia religiei vestice şi estice - Opere Complete, vol. 11
Trei
Carl Gustav Jung, C.G. Jung
9789737073532
704 pagini
An: 2010
Freud şi psihanaliza - Opere Complete, vol. 4
Trei
Carl Gustav Jung, C.G. Jung
9789737072146
448 pagini
An: 2008
Copiii Indigo - Copiii cei noi au sosit
For You
Lee Carroll
233 pagini
An: 2003
Copiii de cristal (Virtue)
For You
Doreen Virtue
103 pagini
An: 2003
Copilul in literatura in paralel cu evolutia psihologiei
Cultura Romaneasca
Stanciu Stoian
136 pagini
Cunoasterea copilului
Didactica si Pedagogica
Rose Vincent
312 pagini
An: 1972
Preadolescentul si adolescentul cu ADHD. 11-25 ani: ghid practic pentru parinti
Lizuka Educativ
Donatella Arcangeli
9786306570232
160 pagini
An: 2024
Biopsihologie
Tehnica
Sheila Hayward
240 pagini
An: 1999
Flacara violeta
Pro Editura
Teodor Vasile
248 pagini
An: 2007
Psihologie sociala si dezvoltare cognitiva (Doise, Mugny)
Polirom
Willem Doise, Gabriel Mugny
230 pagini
An: 1998
Decodificarea Destinului
For You
Carmen Harra
165 pagini
An: 2006
Copiii Indigo - Copiii cei noi au sosit
For You
Lee Carroll
233 pagini
An: 2003