Disponibilitate: nedisponibila
Disponibilitate: nedisponibila
Preț: 41,20 LEI
Autor(i): Ruxandra Stanculescu , Manuela Russu
Editura: Niculescu
Anul apariției: 2012
Nr. pagini: 303 pagini
Categorii: Obstetrica-Ginecologie, Medicină - Sănătate, Carte nefolosită
Cartea cu titlul „Ginecologia – principii actuale de diagnostic şi tratament” abordează într-o manieră bine structurată probleme referitoare la aparatul genital feminin prin prezentarea aspectelor fiziologice şi patologice asociate patologiei pelvine de-a lungul vieţii.
Autoarele, Ruxandra Stănculescu – şef lucrări şi Elvira Brătilă asistent universitar la Clinica de Obstetrică – Ginecologie Spital Clinic de Urgenţă „Sf. Pantelimon”, Manuela Russu – conferenţiar universitar la Clinica de Obstetrică Ginecologie Spital Clinic „Dr. I. Cantacuzino”, cadre didactice ale Universităţii de Medicină şi Farmacie „Carol Davila” Bucureşti, sub îndrumarea coordonatorului ştiinţific Dr. Ruxandra Stănculescu, au prezenat într-o manieră sistematică modalitatea de abordare a pacientei cu acuze ginecologice pe parcursul firesc de la momentul consultaţiei ginecologice la internare la etapele necesare formulării unui diagnostic precis, stabilirii atitudinii terapeutice conservatoare sau chirurgicale specifice cazului şi externării, cu recomandarea programului de supraveghere a patologiei ginecologice.
Capitolele sunt prezentate într-o secvenţialitate logică, de la aspecte de fiziologie ginecologică specifice vârstei tinere până la cele proprii vârstei înaintate, cuprinzând atât aspecte de patologie ginecologică benignă cât şi malignă.
Lectura cărţii „Ginecologia – principii actuale de diagnostic şi tratament” lărgeşte orizontul cititorului ilustrând faptul că ginecologia este o specialitate care are multiple conexiuni interdiciplinare cu endocrinologia, urologia, oncologia, imunogenetica, histologia; aceste legături vin în sprijinul preocupării esenţiale a ginecologiei, care constă în asigurarea stării de bine a femeii de-a lungul vieţii.
Maniera explicită de prezentare a cărţii face ca aceasta să vină în întâmpina¬rea intereselor ştiinţifice deopotrivă ale tinerelor generaţii de specialişti şi ale celor care manifestă preocupare pentru perfecţionarea continuuă în cadrul specialităţii ginecologice.
Cartea oferă cititorilor o lectură agreabilă, fiind scrisă într-o manieră didactică structurată în 19 capitole distincte, rezultat al experienţei îndelungate din învăţământul universitar.
„Ginecologia – principii actuale de diagnostic şi tratament” răspunde în detaliu multor curiozităţii ştiinţifice legate de metode moderne de diagnostic, markeri tumorali nou implementaţi – utili pentru susţinerea diagnosticului şi supravegherea ulterioară a evoluţiei bolii -, scheme terapeutice recente şi noi de tratament.
Veridicitatea aspectelor descrise în carte este susţinută de numărul mare de referinţe bibliografice specifice fiecărui capitol tratat de autoare.
Un merit al cărţii constă în includerea unui CD, care prin imagine şi legendă facilitează procesul de înţelegere a patologiei ginecologice.
Este de remarcat faptul că această carte încununează experienţa autoarelor în domeniul editorial publicistic, experienţă dobândită cu prilejul publicării mai multor volume în calitate de autor sau co-autori în edituri naţionale de prestigiu.
Recomand călduros această carte tinerei generaţii de medici specialişti, cărora le doresc ca peste zeci de ani de activitate în această profesie să trăiască şi ei la rîndul lor satisfacţia formării de noi generaţii de profesionişti în domeniu, asemenea autoarelor acestei cărti, la a căror pregătire profesională am contribuit de-a lungul anilor.
Decebal Hudiţă, MD, PhD
Profesor universitar obstetrică – ginecologie
Comandă online cartea "Ginecologia - Principii actuale de diagnostic si tratament (Include CD cu foto si video)" la 41,20 lei scrisă de Ruxandra Stanculescu , Manuela Russu, tiparită la editura Niculescu în anul 2012 cu un număr de 303 pagini. cu plata ramburs sau online cu cardul. Momentan titlul "Ginecologia - Principii actuale de diagnostic si tratament (Include CD cu foto si video)" nu este disponibil însa vă puteți înscrie pentru a fi notificat în momenul reaprovizionarii.
Riscul in chirurgia ginecologica si obstetricala
Medicala
DR. NAPOLEON ONULESCU
262 pagini
An: 1977
Examenul citologic Babes-Papanicolau. Indreptar practic
Cartea Universitara
Amelia Petrescu
64 pagini
An: 2008
Semnificatia Citokinelor in Obstetrica si Ginecologie
Sitech
Andrei Tica, Vlad Tica
9736572331
232 pagini
An: 2002
Actualites Gynecologiques - Clinique Gynecologique de L Hopital Broca
Paris
Frantz Funck-Brentano
685 pagini
Farmacologie - Curs, Partea I-a (Voicu)
Reprografia Universitatii din Craiova
Victor Voicu
247 pagini
An: 1980
Lucrari practice de nursing, I
Medicala Universitara
Madalina Manea, Dorin Mercut
214 pagini
An: 2004
Medicina Muncii (Curs - I. Berila)
Reprografia Universitatii din Craiova
Ioan Berila
115 pagini
An: 1993
Semeiolgie si Propedeutica Medicala, Volumul I - Aparatul respirator
Institutul de Medicina Iasi
I. Lungu, Gh. Mardare
247 pagini
An: 1978
Diabet zaharat. Nutritie. Boli metabolice (Mota)
Didactica si Pedagogica
Maria Mota
277 pagini
An: 1998
Poveşti călătoare : scrise de români din lumea largă
Eikon
coord.: Ciprian Apetrei, Ciprian Apetrei
9786064916044
648 pagini
An: 2025
Suflet mare în corp mic : gânduri mari dintr-o inimă de copil, în dialog cu mama lui
Letras
Abell Ciortan
9786303126050
88 pagini
An: 2025
Animale şi păsări sălbatice : vârsta 2+
Andreas
desene: Cezar Mandache
9786067652086
14 pagini
An: 2025
Animale şi păsări domestice : vârsta 2+
Andreas
desene: Cezar Mandache
9786067652079
14 pagini
An: 2025
Tafiti - Aventură prin deşert : cartea filmului
Univers Enciclopedic Junior
Julia Boehme, Julia Ginsbach
9786060966548
128 pagini
An: 2025