
Autor(i): Farley Mowat
Traducător(i): Adina M. Arsenescu
Editura: Politica
Anul apariției: 1987
Nr. pagini: 235 pagini
Stare: de anticariat (foarte buna)
Categorii: Calatorii, Beletristică și critică
In Nordul Indepartat... de Farley Mowat: O Călătorie Printre Oamenii Caribou Inuit
Farley Mowat, un nume deja sinonim cu explorarea și apărarea naturii sălbatice, ne oferă în "In Nordul Indepartat..." o incursiune profundă și revelatoare în viața oamenilor Caribou Inuit din zona arctică canadiană. Publicată inițial în 1952, această carte nu este o simplă relatare antropologică, ci o mărturie vie a unei culturi fascinante și a unei relații complexe cu un mediu extrem.
Mowat, în calitate de tânăr biolog, petrece o perioadă considerabilă de timp alături de această comunitate, adoptând un stil narativ captivant și extrem de personal. El depășește barierele lingvistice și culturale, reușind să construiască relații autentice cu membrii tribului, devenind un observator privilegiat al obiceiurilor, credințelor și provocărilor lor zilnice.
Cartea explorează aspecte fundamentale ale existenței Inuit: vânătoarea de caribou, o activitate crucială pentru supraviețuire, organizarea socială, rolul spiritualității în viața de zi cu zi și legăturile profunde cu natura. Mowat prezintă cu detalii vii tehnicile de vânătoare, modul în care oamenii se adaptează la rigorile climatului, ingeniozitatea lor în folosirea resurselor limitate și, mai presus de toate, respectul lor profund pentru animale și pentru echilibrul fragil al ecosistemului arctic.
Ceea ce distinge "In Nordul Indepartat..." este modul în care Mowat umanizează poporul Inuit. Nu îi reduce la stereotipuri exotice, ci îi prezintă ca pe indivizi complecși, cu emoții, aspirații și dileme. El explorează umorul, generozitatea, curajul și rezistența acestor oameni, dar nu ezită să arate și fragilitățile lor, vulnerabilitatea în fața schimbărilor impuse de lumea modernă.
Stilul lui Mowat este accesibil și antrenant, plin de anecdote captivante și descrieri sugestive ale peisajului arctic. El reușește să transmită nu doar informații, ci și sentimentul de admirație și respect pe care îl nutrește pentru cultura Inuit. Cartea nu este o lectură neutră; este o pledoarie subtilă pentru înțelegerea și conservarea unei culturi unice, amenințată de impactul civilizației moderne.
"In Nordul Indepartat..." este o carte care rămâne relevantă și astăzi, oferind o perspectivă valoroasă asupra unei lumi mai puțin cunoscute și a unei relații armonioase cu natura, un model de inspirație pentru vremurile noastre. Ediția publicată de Editura Politică oferă accesibilitate la această lucrare esențială, punând la dispoziția cititorilor români o poveste fascinantă și o lecție importantă despre umanitate și respect pentru diversitate.
Traducere din limba englezaComandă online In nordul indepartat... (carte despre eschimosi) la 10,50 lei scrisă de Farley Mowat Adina M. Arsenescu, tiparită la editura Politica în anul 1987. Livrare din stoc cu plata ramburs sau online cu cardul.
Calatorie in Italia
Sport-Turism
Theophile Gautier
300 pagini
An: 1983
La cumpana continentelor (Insemnari de calatorie in Republica Turcia)
Sport-Turism
Panait I. Panait
157 pagini
An: 1980
Lumea tacerii
Stiintifica
Jacques-Yves Cousteau, Frederic Dumas
218 pagini
An: 1963
Viata lui Dante
Editura pentru Literatura Universala
Giovanni Boccaccio
162 pagini
An: 1965
Rinul - Scrisori catre un prieten
Sport-Turism
Victor Hugo
573 pagini
An: 1983
Taina Indiei - Texte inedite (Mircea Eliade)
Icar
Mircea Eliade
205 pagini
Expozitiunea de la Paris
Dacia
Ioan Droc
192 pagini
An: 1976
Remember - jurnal de calatorie
Pentru Literatura
A. E. Baconsky
338 pagini
An: 1968
L ' Inde (Percheron, 1938)
Fernand Nathan
Maurice Percheron
190 pagini
An: 1938
Trei ani in Statele Unite ale Americii (Ioan Cernescu)
Nausicaa
Ioan Cernescu
240 pagini
An: 1997
Lupul alb
Elis
Paul Feval
312 pagini
An: 1993
Fiica blestemata
Edvina-Dit
Emile Richebourg
404 pagini
Reintoarcerea, Volumele I si II
King
Diane Haeger
800 pagini
An: 1994
Din vara si pina in vara
Eminescu
Stefan Zidarita
330 pagini
An: 1986
Iubiri interzise
MJM
Letitia Nedelcu
84 pagini
An: 2004