Disponibilitate: nedisponibila
Disponibilitate: nedisponibila
Preț: 20,10 LEI
ISBN: 9789735016210
Autor(i): Mihai Cantuniari
Editura: Humanitas
Colecția: Memorii. Jurnale. Calatorii
Anul apariției: 2007
Nr. pagini: 386 pagini
Categorii: Jurnale/Corespondenta, Beletristică și critică
Sub forma de jurnal, volumul concentrat, dur si polemic al lui Mihai Cantuniari diseca nemilos anii „Epocii de Aur” si prezentul dezamagitor, refugiindu-se cu voluptate numai in miraculosii - aproape inexplicabilii - ani ’60, singurii, din intreaga existenta a autorului, benefici atat in Romania, cat si in lume. Folosind pe rand batul si morcovul - biciuirea prezentului, nostalgia trecutului - , autorul inainteaza cu zambetul pe buze spre sfarsitul cel de obste, fara nici o concesie facuta siesi sau altora. Tocmai in aceasta sinceritate absoluta a persoanei intai judecandu-se pe sine si oglindindu-i pe ceilalti sta valoarea de marturie a cartii de fata.
Fragmente din acest jurnal au aparut in anii din urma in revista “Romania literara” sub genericul “Imbatranind tacut pe canapele roase”, provocand multe reactii pozitive din partea cititorilor. Unul dintre ei, Radu Cosasu, scria pe atunci in rubrica sa din Dilema (nr. 453, noiembrie 2001): „Ceea ce ma captivase la lectura era nu numai stilul ��" clasic, incheiat la toti nasturii frazei, vetust in eleganta sa sobra - , dar si un tezism afirmat fara frica pe vremea noastra de dictat a cat-mai-vagului, a cat-mai-ascunsului [...]. Tezismul (oribil termen, recunosc, dar n-am altul...) acestui domn era insa 1) natural povestitorului; 2) potrivit ca subiect si predicat; 3) subtil in idee; 4) nonconformist la 2001, scandalos, c`est le mot.” Mihai Cantuniari este cunoscut publicului cititor ca poet si ca autor a numeroase traduceri - exceptionale din spaniola
Comandă online cartea "Barbatul cu cele trei morti ale sale" la 20,10 lei isbn 9789735016210 scrisă de Mihai Cantuniari, tiparită la editura Humanitas face parte din colecția Memorii. Jurnale. Calatorii. cu plata ramburs sau online cu cardul. Momentan titlul "Barbatul cu cele trei morti ale sale" nu este disponibil însa vă puteți înscrie pentru a fi notificat în momenul reaprovizionarii.
Razboiul sfirsitului Lumii
Cartea Romaneasca
Mario Vargas Llosa
682 pagini
An: 1986
Istoria lui Mayta
Humanitas Fiction
Mario Vargas Llosa, Mihai Cantuniari
9786067794175
304 pagini
An: 2019
Scrisori către un tânăr romancier
Humanitas Fiction
Mario Vargas Llosa, Mihai Cantuniari
9786060973300
156 pagini
An: 2024
Pentru cei de maine - Amintiri din vremea celor de ieri, Volumul al II-lea, Partea a IV-a, 1913-1916
Humanitas
Constantin Argetoianu
299 pagini
An: 1991
Pentru cei de miine. Amintiri din vremea celor de ieri, Volumul I. Partea I - Pina la 1888
Humanitas
Constantin Argetoianu
217 pagini
An: 1991
Surprins de bucurie. Povestea unei convertiri
Humanitas
C. S. Lewis
9789735031657
260 pagini
An: 2011
Mananca, roaga-te, iubeste. O femeie cauta lucrurile cu adevarat importante in Italia, India si Indonezia
Humanitas
Elizabeth Gilbert
9789735020620
360 pagini
An: 2008