Disponibilitate: nedisponibila
Preț: 42,20 LEI
ISBN: 978-973-46-0778-5
Autor(i): Bret Easton Ellis
Editura: Polirom
Anul apariției: 2008
Nr. pagini: 616 pagini
Categorii: Literatura universala, Beletristică și critică
Bret Easton Ellis este autorul celebrului American Psycho, roman-cult al anilor ’90 si, in acelasi timp, una dintre cele mai controversate carti din intreaga literatura contemporana, pentru care, in opinia criticilor, America nu-l va uita �" nici ierta �" vreodata.
Traducere din limba engleza, note si postfata de Adrian Buz
Romanul lui Bret Easton Ellis nu neglijeaza nici unul din „condimentele” cu care autorul si-a obisnuit cititorii. Plasata in lumea modei si a glamour-ului sau gaunos, cartea infatiseaza, cu sarcasm si umor, o situatie cu iz de fantezie suprarealista: citeva modele din lumea sic a modei internationale se convertesc la terorism si pun la cale o mare conspiratie. Debusolare, lipsa de sens, sex, crime si atentate, toate sint ingrediente necesare ale unei istorii a carei semnificatie se dezvaluie pe nesimtite, pe masura ce naratiunea avanseaza. Povestea are un ritm si o evolutie ce fac din personajul narator, Victor Ward/Johnson, un soi de picaro alert de sfirsit de mileniu, implicat intr-o aventura incredibila, care poarta amprenta asa-numitei epoci MTV contemporane.
„Glamorama este cartea care ar putea sa-l impuna pe Ellis drept cel mai ambitios si mai indraznet scriitor al generatiei sale. Este o reflectare perfecta a epocii noastre, un roman ce trebuie neaparat citit.” (The Seattle Times)
Comandă online cartea "Glamorama" la 42,20 lei isbn 978-973-46-0778-5 scrisă de Bret Easton Ellis, tiparită la editura Polirom în anul 2008. cu plata ramburs sau online cu cardul. Momentan titlul "Glamorama" nu este disponibil însa vă puteți înscrie pentru a fi notificat în momenul reaprovizionarii.
American Psycho (ediţie de buzunar)
Polirom
Bret Easton Ellis
9789734648306
584 pagini
An: 2014
Cioburile
Polirom
Bret Easton Ellis, Bogdan Perdivară
9789734696482
640 pagini
An: 2024
Revolta pe Atlantic
Venus
Jack London
246 pagini
An: 1991
Amelie
Venus
Henri Troyat
367 pagini
An: 1993
Anciar sau Arborele Mortei
Librariei Leon Alcalay
Ivan Sergheevici Turgheniev
102 pagini
Din dragoste adevarata
Niculescu
Stanislao Nievo
200 pagini
An: 1994
Alexandru Matrasov
Tineretului
P. Jurba
176 pagini
An: 1950
Amelie
Venus
Henri Troyat
367 pagini
An: 1993
Tragicul la Caragiale
Hoffman
Nicolae Draghici
154 pagini
An: 2009
Steaua de aur
Alcris
Alexandra Blakelee
159 pagini
An: 2004
Un sarut la Roma
Colosseum
Barbara Cartland
200 pagini
An: 1995
Contele de Monte Cristo, Volumele I si II
Hyperion
Alexandre Dumas
1060 pagini
An: 1992