Disponibilitate: nedisponibila
Disponibilitate: nedisponibila
Preț: 10,50 LEI
Autor(i): Kobo Abe
Editura: Editura pentru Literatura Universala
Colecția: Meridiane
Anul apariției: 1968
Nr. pagini: 227 pagini
Categorii: Beletristică și critică, Roman strain
Scriitorul japonez KOBO ABE, reprezentant marcant al tinerei generatii, ne ofera in "Femeia Nisipurilor" un roman de facura moderna, care dezbate- in acest poem simbolic, cu atat mai tulburator si mai obsedant- cateva din cele mai acute probleme ale conditiei umane. Autorul, trasand cu o mana de maestru etapele revoltei, infrangerii si apoi ale resemnarii eroului, izbuteste o analiza magistrala a comportamentului unui om obisnuit pus intr-o situatie-limita.
Versiunea cinematografica realizata dupa aceasta carte a fost premiata la festivalul filmului de la Cannes din 1964- drept cel mai bun film strain al anului.
Comandă online cartea "Femeia nisipurilor" la 10,50 lei scrisă de Kobo Abe, tiparită la editura Editura pentru Literatura Universala face parte din colecția Meridiane în anul 1968. cu plata ramburs sau online cu cardul. Momentan titlul "Femeia nisipurilor" nu este disponibil însa vă puteți înscrie pentru a fi notificat în momenul reaprovizionarii.
Viata in inalta societate
Editura pentru Literatura Universala
John Braine
332 pagini
An: 1965
Sari, Barbara
Editura pentru Literatura Universala
Anna Langfus
240 pagini
An: 1967